Academy  |  Alumni  |  Calendar  |   News  |   About MRST   |   Contact

mrst-logo
mrst-logo

Eigenvector Research Cascade Cup concludes first day

WENATCHEE — Christian McCourtie, a Mission Ridge Ski Team U12 athlete, captured the boys giant slalom Saturday at the Eigenvector Research Cascade Cup at Mission Ridge.

McCourtie finished in a combined time of 1 minute, 32.35 seconds to hold off teammate Owen Platt, a U10 skier who was clocked in 1:33.04.

Crystal Mountain’s Annaliese Frohlich won the girls giant slalom in 1:31.61. MRST’s Tatum Grosdidier was runner-up in 1:33.30 and MRST’s Eloise Bolles was third in 1:34.04.

In the boys U10 division, Platt was first and MRST’s Luke Branson was third. In the girls U10 division, MRST’s Sasha McCourtie was second.

Eigenvector Research Cascade Cup
Mission Ridge Ski & Board Resort
Saturday, March 19, 2016
Girls giant slalom

1. Annaliese Frohlich, Crystal Mountain, 1:31.61
2. Tatum Grosdidier, Mission Ridge Ski Team, 1:33.30
3. Eloise Bolles, MRST, 1:34.04
7. Hadley Platt, MRST, 1:36.58
11. Sasha McCourtie, MRST, 1:38.43
18. Zoey Whiting, MRST, 1:40.67
30. Karah Grosdidier, MRST, 1:45.90
37. Hannah Barnett, MRST, 1:49.99
41. Kirsten Jarmin, MRST, 1:51.44
47. Kate Grey, MRST, 1:56.88
50. Jayna Davis, MRST, 1:58.59
57. Tove Morgan, MRST, 2:01.50
61. Eva Phillippi, MRST, 2:04.32
64. Clairese Snyder, MRST, 2:08.08
65. Anna Parker, MRST, 2:08.52

U12 Division
1. Annaliese Frohlich, Crystal Mountain, 1:31.61
2. Tatum Grosdidier, Mission Ridge Ski Team, 1:33.30
3. Eloise Bolles, MRST, 1:34.04
6. Hadley Platt, MRST, 1:36.58
16. Zoey Whiting, MRST, 1:40.67
30. Hannah Barnett, MRST, 1:49.99
34. Kirsten Jarmin, MRST, 1:51.44
38. Kate Grey, MRST, 1:56.88

U10 Division
1. Zoe Paek, Alpental-Snoqualmie, 1:35.97
2. Sasha McCourtie, Mission Ridge Ski Team, 1:38.43
3. Gwen Evans, Alpental-Snoqualmie, 1:41.67
6. Karah Grosdidier, MRST, 1:45.90
12. Jayna Davis, MRST, 1:58.59
14. Tove Morgan, MRST, 2:01.50
15. Eva Phillippi, MRST, 2:04.32
17. Clairese Snyder, MRST, 2:08.08
18. Anna Parker, MRST, 2:08.52

Boys giant slalom
1. Christian McCourtie, Mission Ridge Ski Team, 1:32.35
2. Owen Platt, MRST, 1:33.04

3. Karsten Farris, Crystal Mountain, 1:34.08
11. Lars Sorom, MRST, 1:37.02
16. Tyler Ogle, MRST, 1:38.87
17. Luke Branson, MRST, 1:39.05
18. Jake Kolk, MRST, 1:39.41
23. Nick Pickel, MRST, 1:42.53
27. Gunnar Peterson, MRST, 1:43.79
40. Jax Mathison, MRST, 1:48.47
41. Reagan Masuda, MRST, 1:49.76
44. Jack Fluegge, MRST, 1:51.61
48. Will Kolk, MRST, 1:53.05
58. Boden Sorom, MRST, 2:02.09
61. George Neff, MRST, 2:08.11

U12 Division
1. Christian McCourtie, Mission Ridge Ski Team, 1:32.35
2. Karsten Farris, Crystal Mountain, 1:34.08
3. Oliver Loeser, Crystal Mountain, 1:34.71
10. Lars Sorom, MRST, 1:37.02
14. Tyler Ogle, MRST, 1:38.87
15. Jake Kolk, MRST, 1:39.41
20. Nick Pickel, MRST, 1:42.53
23. Gunnar Peterson, MRST, 1:43.79
42. George Neff, MRST, 2:08.11

U10 Division
1. Owen Platt, MRST, 1:33.04
2. Sawyer Krohn, Crystal Mountain, 1:37.38
3. Luke Branson, MRST, 1:39.05
8. Jax Mathison, MRST, 1:48.47
9. Reagan Masuda, MRST, 1:49.76
10. Jack Fluegge, MRST, 1:51.61
11. Will Kolk, MRST, 1:53.05
16. Boden Sorom, MRST, 2:02.09

Continue Reading No Comments

MRST wraps up visit to Minnesota

LUTSEN, Minn. — As they have for much of the season, Brian Davidson and Hannah Bodily paced the Mission Ridge Ski Team at the Mid-Am Championships here.

The four-day FIS series, which wrapped up Sunday, attracted top skiers from around the country and world.

Davidson placed 12th and 15th in the men’s giant slaloms on Thursday and Friday, while Bodily had identical finishes in the women’s giant slaloms the same two days.

Other MRST athletes who competed included Preston Nelson, Max Tobler and Gunnar Lundteigen.

Mid-Am FIS Championships
Lutsen, Minn.
Sunday
Men’s slalom

1. Patrick Brachner, Azerbaijan, 1:40.11
2. Keegan Sharp, Canada, 1:40.31
3. Jack Keane, Vail, Colo., 1:4041

Women’s slalom
1. Anne-Solene Bregou, Switzerland, 1:50.91
2. Rosie Hust, Buck Hill, Minn., 1:52.57
3. Marie Aufrere, France, 1:52.68

Saturday
Men’s slalom

1. Keegan Sharp, Canada, 1:32.77
2. Jack Keane, Vail, Colo., 1:342.86
3. Max Hall, Squaw Valley, Calif., 1:32.97
75. Max Tobler, Mission Ridge Ski Team, 1:50.82

Women’s slalom
1. Sofija Novoselic, Croatia, 1:40.88
1. Paula Moltzan, Buck Hill, Minn., 1:40.88
3. Stephanie Lebby, Squaw Valley, Calif., 1:41.50

Friday
Men’s giant slalom

1. Nick Santaniello, Steamboat Springs, Colo., 2:05.77
2. David Domonoske, Park City, Utah, 2:06.14
3. Bryce Eller, Plymouth State University, N.H., 2:06.18
15. Brian Davidson, Mission Ridge Ski Team, 2:06.97
49. Preston Nelson, MRST, 2:09.56
53. Max Tobler, MRST, 2:10.10
79. Gunnar Lundteigen, MRST, 2:12.78

Women’s giant slalom
1. Paula Moltzan, Buck Hill, Minn., 2:13.59
2. Marie Aufrere, France, 2:14.97
3. Stephanie Lebby, Squaw Valley, Calif., 2:15.03
15. Hannah Bodily, Mission Ridge Ski Team, 2:19.71

Thursday
Men’s giant slalom

1. Joseph Young, Canada, 2:15.22
2. Michael Bansmer, Steamboat Springs, Colo., 2:15.23
3. Gregoire Du Pasquier, Switzerland, 2:15.31
12. Brian Davidson, Mission Ridge Ski Team, 2:15.79
46. Preston Nelson, MRST, 2:20.45
50. Max Tobler, MRST, 2:20.95
61. Gunnar Lundteigen, MRST, 2:22.79

Women’s giant slalom
1. Paula Moltzan, Buck Hill, Minn., 2:08.81
2. Marie Aufrere, France, 2:09.64
3. Rachel Nawrocki, Carrabassett Valley, Maine, 2:12.15
12. Hannah Bodily, Mission Ridge Ski Team, 2:13.36

Continue Reading No Comments

MRST wraps up B.C. series

RED MOUNTAIN RESORT, B.C. — There’s nothing like moving up.

All three Mission Ridge Ski Team finishers in the Fidelity B.C. Cup men’s giant slalom on Sunday had their best showings of the four-day series of races.

Brian Davidson finished 10th, after putting together the fifth-fastest first run on the day, while teammates Cade Quigley and Trevor Trimble came in 25th and 36th, respectively. Quigley was the 15th fastest U18 athlete in the event.

Here are Sunday’s results as well as those from the previous three days of racing:

Fidelity B.C. Cup
Red Mountain Resort, B.C.
Sunday, March 6
Men’s giant slalom

1. Huston Philip, Canada, 1:59.73
2. Dominic Unterberger, Canada, 1:59.74
3. Keegan Sharp, Canada, 1:59.85
10. Brian Davidson, Mission Ridge Ski Team, 2:01.14
25. Cade Quigley, MRST, 2:05.71
36. Trevor Trimble, MRST, 2:10.87

Women’s slalom
1. Emily Unterberger, Canada, 1:43.49
2. Georgia Burgess, Canada, 1:43.88
3. Kristina Natalenko, Canada, 1:44.19

Saturday, March 5
Men’s giant slalom

1. Huston Philip, Canada, 2:01.39
2. Keegan Sharp, Canada, 2:01.64
3. Collin Taylor, Canada, 2:01.86
11. Brian Davidson, Mission Ridge Ski Team, 2:03.36
18. Preston Nelson, MRST, 2:04.98
20. Max Tobler, MRST, 2:06.29
33. Cade Quigley, MRST, 2:09.47
49. Trevor Trimble, MRST, 2:14.48

Women’s slalom
1. Meg Cumming, Canada, 1:48.02
2. Tyra Collombin, Canada, 1:48.06
3. Mikaela Fitzgerald, Canada, 1:51.29

Friday, March 4
Women’s giant slalom

1. Meg Cumming, Canada, 2:02.55
2. Zoe Belczyk, Canada, 2:03.98
3. Emily Unterberger, Canada, 2:04.03

Men’s slalom

1. Dominic Unterberger, Canada, 1:41.27
2. Huston Philip, Canada, 1:43.35
3. Michael Soetaert, Canada, 1:44.63
18. Brian Davidson, Mission Ridge Ski Team, 1:49.89
27. Cade Quigley, MRST, 1:53.90

Thursday, March 3
Women’s giant slalom

1. Hannah Bodily, Mission Ridge Ski Team, 2:06.40
2. Meg Cumming, Canada, 2:06.43
3. Kristina Natalenko, Canada, 2:07.11

Men’s slalom

1. Ford Swette, Canada, 1:38.66
2. Liam Wallace, Canada, 1:39.87
3. Dominic Unterberger, Canada, 1:40.12
17. Max Tobler, Mission Ridge Ski Team, 1:45.09
19. Brian Davidson, MRST, 1:45.73
22. Preston Nelson, MRST, 1:46.57
35. Cade Quigley, MRST, 1:50.39
47. Trevor Trimble, MRST, 1:57.27

Continue Reading No Comments

Latest from the Fidelity B.C. Cup

RED MOUNTAIN RESORT, B.C. — Mission Ridge’s Brian Davidson had his best showing at the Fidelity B.C. Cup races here with an 11th place finish Saturday in the men’s slalom.

Davidson finished in a combined time of 2 minutes, 3.36 seconds, about two seconds off the time of winner Huston Philip of Canada.

Following Davidson were teammates Preston Nelson (18th place), Max Tobler (20th), Cade Quigley (33rd) and Trevor Trimble (49th).

Meanwhile, at the Western Region U19 Championships at Schweitzer Mountain in Idaho, Mission Ridge’s Jeffrey Webb finished 28th in the opening men’s slalom on Saturday.

Fidelity B.C. Cup
Red Mountain Resort, B.C.
Saturday, March 5
Men’s slalom

1. Huston Philip, Canada, 2:01.39
2. Keegan Sharp, Canada, 2:01.64
3. Collin Taylor, Canada, 2:01.86
11. Brian Davidson, Mission Ridge Ski Team, 2:03.36
18. Preston Nelson, MRST, 2:04.98
20. Max Tobler, MRST, 2:06.29
33. Cade Quigley, MRST, 2:09.47
49. Trevor Trimble, MRST, 2:14.48


Women’s giant slalom

1. Meg Cumming, Canada, 1:48.02
2. Tyra Collombin, Canada, 1:48.06
3. Mikaela Fitzgerald, Canada, 1:51.29

Western Region U19 Championships
Schweitzer Mountain Resort, Idaho
Saturday, March 5
Men’s slalom

1. Hunter Rodrick, Stratton Mountain, Vt., 1:37.26
2. Nicholas Fontaine, Rowmark Ski Academy, Utah, 1:37.72
3. R. Minam Cravens, Mount Bachelor, Ore., 1:38.58
28. Jeffrey Webb, Mission Ridge Ski Team, 1:49.88

Continue Reading No Comments

MRST’s Bodily first in B.C.

RED MOUNTAIN RESORT, B.C. — Hannah Bodily edged Canada’s Meg Cumming on Thursday in the Fidelity B.C. Cup women’s giant slalom to lead the Mission Ridge Ski Team during the first two days of racing here.

Bodily was clocked in a combined time of 2 minutes, 6.40 seconds. Cumming finished in 2:06.43. Canada’s Kristina Natalenko was third in 2:07.11.

Cumming came back to capture Friday’s giant slalom. Bodily did not finish her first run of the day.

On the men’s side in the Fidelity B.C. Cup, Mission Ridge’s Max Tobler was 17th in Thursday’s slalom, and teammate Brian Davidson finished 18th in Friday’s slalom and 19th in Thursday’s slalom.

Other MRST finishers included Cade Quigley (27th and 35th); Preston Nelson (22nd Thursday); and Trevor Trimble (47th Thursday).

On tap Saturday are the men’s giant slalom and the women’s slalom.

Fidelity B.C. Cup
Red Mountain Resort, B.C.
Friday, March 4
Women’s giant slalom

1. Meg Cumming, Canada, 2:02.55
2. Zoe Belczyk, Canada, 2:03.98
3. Emily Unterberger, Canada, 2:04.03

Men’s slalom
1. Dominic Unterberger, Canada, 1:41.27
2. Huston Philip, Canada, 1:43.35
3. Michael Soetaert, Canada, 1:44.63
18. Brian Davidson, Mission Ridge Ski Team, 1:49.89
27. Cade Quigley, MRST, 1:53.90

Thursday, March 3
Women’s giant slalom

1. Hannah Bodily, Mission Ridge Ski Team, 2:06.40
2. Meg Cumming, Canada, 2:06.43
3. Kristina Natalenko, Canada, 2:07.11

Men’s slalom
1. Ford Swette, Canada, 1:38.66
2. Liam Wallace, Canada, 1:39.87
3. Dominic Unterberger, Canada, 1:40.12
17. Max Tobler, Mission Ridge Ski Team, 1:45.09
19. Brian Davidson, MRST, 1:45.73
22. Preston Nelson, MRST, 1:46.57
35. Cade Quigley, MRST, 1:50.39
47. Trevor Trimble, MRST, 1:57.27

Continue Reading No Comments

Flurry of podium finishes for MRST at Wild Katz

STEVENS PASS — Mission Ridge Ski Team continued its season-long trend of top finishes with numerous podium visits over the weekend at the Wild Katz races at the Stevens Pass Ski Area.

Owen Platt captured the slalom on Sunday and the giant slalom on Saturday in the Boys U10 Division. Competing against older athletes, he was second and third overall, respectively, in the two races.

Logan Grosdidier also won her Girls U8 Division races on both days. She was 14th overall in Saturday’s giant slalom.

Jackson Fretwell won the Boys U8 giant slalom and was runner-up in the Boys U8 slalom.

Other top showings by MRST athletes:

— In Sunday’s Boys Slalom, Jack Jorgensen was second in U14 and Jack Mitchell was third in U14; Ashton Fretwell was fifth in U12 and Charlie Jorgensen was seventh; and Luke Branson was fifth in U10 and Will Kolk was 10th.

— In Sunday’s Girls Slalom, Annika Jarmin was second in U14 and fourth overall; Hadley Platt was second in U12 and seventh overall; Sasha McCourtie was second in U10 and 11th overall and Karah Grosdidier was sixth in U10; and Zoe Barnett was eighth in U8.

— In Saturday’s Boys Giant Slalom, Jack Jorgensen was fourth in U14, Jack Mitchell was fifth in the division and Erik Morgan was 10th; Charlie Jorgensen was fourth in U12 and Ashton Fretwell was seventh; and Luke Branson was third in U10.

— In Saturday’s Girls Giant Slalom, Riley Grosdidier was third in U14 and sixth overall and Annika Jarmin was seventh in U14; Tatum Grosdidier was second in U12 and fifth overall, Hadley Platt was fifth in U12 and ninth overall, Eloise Bolles was sixth in U12 and 10th overall, and Zoey Whiting was ninth in U12; Sasha McCourtie was third in U10 and 13th overall, and Tove Morgan was 10th in U10.

Wild Katz
Stevens Pass Ski Area
Sunday, Feb. 21
Girls slalom

1. Lauren Koper, Alpental Snoqualmie, U12, 1:37.20
2. Claire Walters, Crystal Mountain, U14, 1:38.36
3. Zoe Paek, Alpental Snoqualmie, U10, 1:39.45
4. Annika Jarmin, Mission Ridge Ski Team, U14, 1:40.51
7. Hadley Platt, MRST, U12, 1:42.94
11. Sasha McCourtie, MRST, U10, 1:44.67
21. Logan Grosdidier, MRST, U8, 1:52.87
31. Zoey Whiting, MRST, U12, 1:55.29
35. Karah Grosdidier, MRST, U10, 1:57.09
37. Kirsten Jarmin, MRST, U12, 1:59.48
49. Hannah Barnett, MRST, U12, 2:04.09
67. Jayne Davis, MRST, U10, 2:17.00
73. Zoe Barnett, MRST, U8, 2:34.84

U14 Division
1. Claire Walters, Crystal Mountain, 1:38.36
2. Annika Jarmin, Mission Ridge Ski Team, 1:40.51
3. Taytum Von Melville, Stevens Pass, 1:41.88

U12 Division
1. Lauren Koper, Alpental Snoqualmie, 1:37.20
2. Hadley Platt, Mission Ridge Ski Team, 1:42.94
3. Madison Von Melville, Stevens Pass, 1:44.22
Other Mission Ridge finishers
16. Zoey Whiting, MRST, 1:55.29
20. Kirsten Jarmin, MRST, 1:59.48
25. Hannah Barnett, MRST, 2:04.09

U10 Division
1. Zoe Paek, Alpental Snoqualmie, 1:39.45
2. Sasha McCourtie, Mission Ridge Ski Team, 1:44.67
3. Ruby KenKnight, Stevens Pass, 1:54.17
Other Mission Ridge finishers
6. Karah Grosdidier, MRST, 1:57.09
14. Jayne Davis, MRST, 2:17.00

U8 Division
1. Logan Grosdidier, Mission Ridge Ski Team, 1:52.87
2. Lila Kliman, Skykomish Ski Team, 2:10.76
3. Caroline Menna, Stevens Pass, 2:10.82
Other Mission Ridge finishers
8. Zoe Barnett, MRST, 2:34.84

Boys slalom
1. Zac Holton, Stevens Pass, U12, 1:32.47
2. Owen Platt, Mission Ridge Ski Team, U10, 1:34.49
3. Oliver Loeser, Crystal Mountain, U12, 1:36.42
7. Ashton Fretwell, MRST, U12, 1:38.93
9. Jack Jorgensen, MRST, U14, 1:41.03
10. Charlie Jorgensen, MRST, U12, 1:42.58
12. Jack Mitchell, MRST, U14, 1:43.78
21. Luke Branson, MRST, U10, 1:46.81
23. Jake Kolk, MRST, U12, 1:47.50
27. Nick Pickel, MRST, U12, 1:48.94
34. Lars Sorom, MRST, U12, 1:50.53
42. Jackson Fretwell, MRST, U8, 1:55.36
44. Will Kolk, MRST, U10, 1:56.64
57. Boden Sorom, MRST, U10, 2:05.67

U14 Division
1. Andrew Eelnurme, Mount Bachelor, 1:38.04
2. Jack Jorgensen, Mission Ridge Ski Team, 1:41.03
3. Jack Mitchell, MRST, 1:43.78


U12 Division

1. Zac Holton, Stevens Pass, 1:32.47
2. Oliver Loeser, Crystal Mountain, 1:36.42
3. Mark Cooper Stephens, Skykomish Ski Team, 1:37.39
Mission Ridge finishers
5. Ashton Fretwell, Mission Ridge Ski Team, 1:38.93
7. Charlie Jorgensen, MRST, 1:42.58
14. Jake Kolk, MRST, 1:47.50
16. Nick Pickel, MRST, 1:48.94
20. Lars Sorom, MRST, 1:50.53

U10 Division
1. Owen Platt, Mission Ridge Ski Team, 1:34.49
2. Jamison Oleksy, Stevens Pass, 1:43.56
3. Sawyer Krohn, Crystal Mountain, 1:45.12
Other Mission Ridge finishers
5. Luke Branson, MRST, 1:46.81
10. Will Kolk, MRST, 1:56.64
17. Boden Sorom, MRST, 2:05.67

U8 Division
1. Tryggve Frey, Alpental Snoqualmie, 1:47.92
2. Jackson Fretwell, Mission Ridge Ski Team, 1:55.36
3. Gabriel Caccia, Crystal Mountain, 2:03.11

Saturday, Feb. 20
Girls giant slalom

1. Talea Blasko, Stevens Pass, U14, 1:23.96
2. Claire Walters, Crystal Mountain, U14, 1:25.07
3. Zoe Paek, Alpental Snoqualmie, U10, 1:25.60
5. Tatum Grosdidier, Mission Ridge Ski Team, U12, 1:27.05
6. Riley Grosdidier, MRST, U14, 1:27.33
9. Hadley Platt, MRST, U12, 1:28.72
10. Eloise Bolles, MRST, U12, 1:29.35
13. Sasha McCourtie, MRST, U10, 1:30.57
14. Logan Grosdidier, MRST, U8, 1:30.62
19. Annika Jarmin, MRST, U14, 1:33.53
22. Zoey Whiting, MRST, U12, 1:34.13
35. Karah Grosdidier, MRST, U10, 1:39.60
40. Hannah Barnett, MRST, U12, 1:41.53
51. Tove Morgan, MRST, U10, 1:45.48
57. Kristen Jarmin, MRST, U12, 1:49.21
64. Jayna Davis, MRST, U10, 1:51.81

U14 Division
1. Talea Blasko, Stevens Pass, 1:23.96
2. Claire Walters, Crystal Mountain, 1:25.07
3. Riley Grosdidier, Mission Ridge Ski Team, 1:27.33
Other Mission Ridge finishers
7. Annika Jarmin, MRST, 1:33.53

U12 Division
1. Madison Von Melville, Stevens Pass, 1:26.69
2. Tatum Grosdidier, Mission Ridge Ski Team, 1:27.05
3. Eva Frey, Alpental Snoqualmie, 1:28.49
Other Mission Ridge finishers
5. Hadley Platt, MRST, 1:28.72
6. Eloise Bolles, MRST, 1:29.35
9. Zoey Whiting, MRST, 1:34.13
20. Hannah Barnett, MRST, 1:41.53
30. Kristen Jarmin, MRST, 1:49.21

U10 Division

1. Zoe Paek, Alpental Snoqualmie, 1:25.60
2. Ruby KenKnight, Stevens Pass, 1:30.43
3. Sasha McCourtie, Mission Ridge Ski Team, 1:30.57
Other Mission Ridge finishers
6. Karah Grosdidier, MRST, 1:39.60
10. Tove Morgan, MRST, 1:45.48
16. Jayna Davis, MRST, 1:51.81

U8 Division
1. Logan Grosdidier, Mission Ridge Ski Team, 1:30.62
2. Ellie Miller, Alpental Snoqualmie, 1:44.39
3. Caroline Menna, Stevens Pass, 1:49.32

Boys giant slalom
1. Teddy Kim, Mount Baker, U14, 1:20.09
2. Aidan Catlin, Loup Loup, U14, 1:25.83
3. Owen Platt, Mission Ridge Ski Team, U10, 1:28.23
9. Jack Jorgensen, MRST, U14, 1:31.59
10. Jack Mitchell, MRST, U14, 1:31.99
11. Luke Branson, MRST, U10, 1:32.06
14. Charlie Jorgensen, MRST, U12, 1:32.91
18. Ashton Fretwell, MRST, U12, 1:33.66
31. Lars Sorom, MRST, U12, 1:39.03
38. Jake Kolk, MRST, U12, 1:43.95
43. Erik Morgan, MRST, U14, 1:46.60
45. Jackson Fretwell, MRST, U8, 1:47.40
58. Boden Sorom, MRST, U10, 1:56.67


U14 Division

1. Teddy Kim, Mount Baker, 1:20.09
2. Aidan Catlin, Loup Loup, 1:25.83
3. Andrew Eelnurme, Mount Baker, 1:30.55
Mission Ridge finishers
4. Jack Jorgensen, Mission Ridge Ski Team, 1:31.59
5. Jack Mitchell, MRST, 1:31.99
10. Erik Morgan, MRST, 1:46.60

U12 Division
1. Oliver Loeser, Crystal Mountain, 1:29.68
2. Zac Holton, Stevens Pass, 1:31.31
3. Ben Albrecht, Crystal Mountain, 1:31.45
Mission Ridge finishers
4. Charlie Jorgensen, Mission Ridge Ski Team, 1:32.91
7. Ashton Fretwell, MRST, 1:33.66
16. Lars Sorom, MRST, 1:39.03
21. Jake Kolk, MRST, 1:43.95

U10 Division
1. Owen Platt, Mission Ridge Ski Team, 1:28.23
2. Sawyer Krohn, Crystal Mountain, 1:30.43
3. Luke Branson, MRST, 1:32.06
Other Mission Ridge finishers
20. Boden Sorom, MRST, 1:56.67

U8 Division
1. Jackson Fretwell, Mission Ridge Ski Team, 1:47.40
2. Gabriel Caccia, Crystal Mountain, 1:48.78
3. Gavin Trachte, Crystal Mountain, 1:58.26

Continue Reading No Comments

Hailley Jones has big week at NW Cup

BEND, Ore. — Mission Ridge Ski Team’s Hailley Jones wrapped up a strong showing at the Northwest Cup speed races at Mount Bachelor with a pair of first-place finishes Saturday in the women’s downhill events.

Jones topped U16 racers in both downhills and was third and fourth overall in the events.

Earlier in the week, on Wednesday, Jones was sixth in the U16 Division and 12th overall in the women’s super-G.

Mission Ridge teammate Haille Johnson was 12th among U16 athletes in both downhills.

In the men’s side, MRST’s Oliver Day was 13th in the U16 Division in Wednesday’s men’s super-G.

The Northwest Cup series concludes April 7-10 at Mount Spokane.

Northwest Cup
Mount Bachelor, Ore.
Saturday, Feb. 20
Women’s Downhill No. 1

1. Alexandria Oseland, Crystal Mountain, 1:06.98
2. Ashley Lodmell, Mount Bachelor, 1:07.20
3. Carina Bracy, Mount Bachelor, 1:08.38
4. Hailley Jones, Mission Ridge Ski Team, 1:09.08
4. Josie Knight, White Pass, 1:09.08
25. Haille Johnson, MRST, 1:12.63

Women’s Downhill No. 2
1. Ashley Lodmell, Mount Bachelor, 1:06.49
2. Alexandria Oseland, Crystal Mountain, 1:07.55
3. Hailley Jones, Mission Ridge Ski Team, 1:08.02
24. Haille Johnson, MRST, 1:11.22

Men’s Downhill No. 1
1. Tanner Lujan, Mount Bachelor, 1:05.40
2. R. Minam Cravens, Mount Bachelor, 1:05.50
3. Keenan Seidel, Mount Bachelor, 1:05.53
43. Oliver Day, Mission Ridge Ski Team, 1:11.13
49. Jackson Bolles, MRST, 1:11.90

Men’s Downhill No. 2
1. Keenan Seidel, Mount Bachelor, 1:04.95
2. Tanner Lujan, Mount Bachelor, 1:05.01
3. Tucker Scroggins, Multnomah Athletic Club, 1:05.20
40. Oliver Day, Mission Ridge Ski Team, 1:10.31
47. Jackson Bolles, MRST, 1:12.09

Wednesday, Feb. 17
Women’s super-G

1. Madeline Zeldes, Alpental-Snoqualmie, 1:16.59
2. Ashley Lodmell, Mount Bachelor, 1:17.51
3. Katie Holm, Crystal Mountain, 1:17.70
12. Hailley Jones, Mission Ridge Ski Team, 1:19.98
37. Haille Johnson, MRST, 1:24.16
63. Jacqueline Pickel, MRST, 1:35.82

Men’s super-G
1. R. Minam Cravens, Mount Bachelor, 1:12.37
2. Tyler Ellis, Crystal Mountain, 1:13.37
3. Christopher Ireton, Alpental-Snoqualmie, 1:13.65
25. Oliver Day, Mission Ridge Ski Team, 1:16.59
61. Jackson Bolles, MRST, 1:24.88

Continue Reading No Comments

Wild West Classic FIS series results

Wild West Classic FIS
Snow King Mountain Resort, Wyo.
Tuesday, Feb. 16
Men’s slalom

1. Max Hall, Squaw Valley, Calif., 1:31.41
2. Joseph Young, Canada, 1:31.51
3. Jack Keane, Vail, Colo., 1:32.04
22. Brian Davidson, Mission Ridge Ski Team, 1:38.21
62. Cade Quigley, MRST, 2:01.48

Tuesday, Feb. 15
Women’s slalom

1. Francesca English, Squaw Valley, Calif., 1:39.09
2. Katie Hensien, 1:39.25
3. Megan Dingman, 1:40.62

Monday, Feb. 15
Men’s slalom

1. Nick Santaniello, Steamboat Springs, Colo., 1:28.39
2. Jack Keane, Vail, Colo., 1:28.53
3. Cameron Dymond, Canada, 1:29.05
28. Max Tobler, Mission Ridge Ski Team, 1:35.83
29. Preston Nelson, MRST, 1:36.53
47. Jeffrey Webb, MRST, 1:43.59


Monday, Feb. 15
Women’s slalom

1. Breezy Johnson, Salt Lake City, 1:35.45
2. Francesca English, Squaw Valley, Calif., 1:35.58
3. Haley Cutler, Sun Valley, Idaho, 1:35.99

Sunday, Feb. 14
Men’s giant slalom

1. Joseph Young, Canada, 1:35.32
2. Cooper Yates, Canada, 1:35.62
3. Keilan O’Brien, Buck Hill, Minn., 1:35.83
13. Brian Davidson, Mission Ridge Ski Team, 1:37.52
53. Preston Nelson, MRST, 1:43.12
54. Max Tobler, MRST, 1:43.30
59. Cade Quigley, MRST, 1:44.22
62. Trevor Trimble, MRST, 1:45.43
83. Jeffrey Webb, MRST, 1:51.05

Sunday, Feb. 14
Women’s giant slalom

1. Juliette Parke, Salt Lake City, Utah, 1:45.42
2. Jessica Reinhart, Park City, Utah, 1:45.61
3. Claire Thomas, Park City, Utah, 1:45.79
9. Hannah Bodily, Mission Ridge Ski Team, 1:47.65

Saturday, Feb. 13
Men’s giant slalom

1. Joseph Young, Canada, 1:37.13
2. Keilan O’Brien, Buck Hill, Minn., 1:37.16
3. Max Hall, Squaw Valley, Calif., 1:37.40
16. Brian Davidson, Mission Ridge Ski Team, 1:38.77
40. Max Tobler, MRST, 1:42.62
68. Preston Nelson, MRST, 1:45.29
72. Cade Quigley, MRST, 1:45.76

Saturday, Feb. 13
Women’s giant slalom

1. Madison Ostergren, Sandy, Utah, 1:43.52
2. Juliette Parke, Salt Lake City, Utah, 1:45.42
3. Jessica Reinhart, Park City, Utah, 1:45.61

Continue Reading No Comments

Bodily, Davidson pace MRST at Wyoming FIS races

JACKSON HOLE, Wyo. — Mission Ridge Ski Team’s Hannah Bodily finished ninth Sunday in the women’s giant slalom at the Wild West Classic here, while teammate Brian Davidson added another top-20 finish in the men’s giant slalom.

Bodily had a combined time of 1 minute, 47.65 seconds, a little more than two seconds off Salt Lake City’s Juliette Parke’s winning time.

Davidson came in 13th on Sunday, three spots better than he finished in Saturdays’ giant slalom. Canada’s Joseph Young captured both events.

Other Mission Ridge athletes who finished Sunday included Preston Nelson (53rd), Max Tobler (54th), Cade Quigley (59th), Trevor Trimble (62nd) and Jeffrey Webb (83rd).

The FIS series continues Monday with men’s and women’s slaloms.

Wild West Classic FIS
Snow King Mountain Resort, Wyo.
Sunday, Feb. 13
Men’s giant slalom

1. Joseph Young, Canada, 1:35.32
2. Cooper Yates, Canada, 1:35.62
3. Keilan O’Brien, Buck Hill, Minn., 1:35.83
13. Brian Davidson, Mission Ridge Ski Team, 1:37.52
53. Preston Nelson, MRST, 1:43.12
54. Max Tobler, MRST, 1:43.30
59. Cade Quigley, MRST, 1:44.22
62. Trevor Trimble, MRST, 1:45.43
83. Jeffrey Webb, MRST, 1:51.05

Sunday, Feb. 13
Women’s giant slalom

1. Juliette Parke, Salt Lake City, Utah, 1:45.42
2. Jessica Reinhart, Park City, Utah, 1:45.61
3. Claire Thomas, Park City, Utah, 1:45.79
9. Hannah Bodily, Mission Ridge Ski Team, 1:47.65

Saturday, Feb. 13
Men’s giant slalom

1. Joseph Young, Canada, 1:37.13
2. Keilan O’Brien, Buck Hill, Minn., 1:37.16
3. Max Hall, Squaw Valley, Calif., 1:37.40
16. Brian Davidson, Mission Ridge Ski Team, 1:38.77
40. Max Tobler, MRST, 1:42.62
68. Preston Nelson, MRST, 1:45.29
72. Cade Quigley, MRST, 1:45.76

Saturday, Feb. 13
Women’s giant slalom

1. Madison Ostergren, Sandy, Utah, 1:43.52
2. Juliette Parke, Salt Lake City, Utah, 1:45.42
3. Jessica Reinhart, Park City, Utah, 1:45.61

Continue Reading No Comments

Rodent Cup results

Rodent Cup
Mission Ridge Ski & Board Resort
Sunday, Feb. 14
Boys slalom

1. Owen Platt, MRST, U10, 1:20.73
2. Jack Jorgensen, MRST, U14, 1:25.31
3. Charlie Jorgensen, MRST, U12, 1:25.55
4. Jack Mitchell, MRST, U14, 1:26.42
5. Luke Branson, MRST, U10, 1:26.47
6. Tyler Ogle, MRST, U12, 1:28.62
7. Rylan Ogle, MRST, U14, 1:30.97
8. Lars Sorom, MRST, U12, 1:31.52
9. Ulrich Rossi, MRST, U8, 1:34.28
10. Jacob Kolk, MRST, U12, 1:36.19
11. Jackson Fretwell, MRST, U8, 1:39.34
12. Gunnar Peterson, MRST, U12, 1:40.45
13. Ben Fluegge, MRST, U14, 1:44.67
14. Braiden Snyder, MRST, U8, 1:45.32
15. Jack Fluegge, MRST, U10, 1:47.07
16. Will Kolk, MRST, U10, 1:47.08
17. Erik Morgan, MRST, U14, 1:48.37
18. Theron Sorom, MRST, U10, 1:49.26
19. Boden Sorom, MRST, U10, 1:52.45
20. Luke Fluegge, MRST, U10, 1:58.15
21. Slater U`Ren, MRST, U12, 1:58.80
22. Caleb Montoya, MRST, U10, 1:59.89
23. Finnegan Batjer, MRST, U10, 2:01.36

Sunday, Feb. 14
Girls slalom

1. Tatum Grosdidier, MRST, U12, 1:17.96
2. Riley Grosdidier, MRST, U14, 1:20.26
3. Hadley Platt, MRST, U12, 1:23.06
4. Eloise Bolles, MRST, U12, 1:23.58
5. Zoey Whiting, MRST, U12, 1:32.01
6. Sasha McCourtie, MRST, U10, 1:32.15
7. Karah Grosdidier, MRST, U10, 1:34.77
8. Charlotte Osgood, MRST, U14, 1:37.22
9. Kate Grey, MRST, U12, 1:38.92
10. Logan Grosdidier, MRST, U8, 1:40.74
11. Linnea Jarmin, MRST, U8, 1:47.77
12. Teagan Collier, MRST, U10, 1:54.41
13. Sarka Rossi, MRST, U8, 1:55.23
14. Jayna Davis, MRST, U10, 1:56.24
15. Clairese Snyder, MRST, U10, 1:58.11
16. Hanna Jarmin, MRST, U8, 2:01.59
17. Danielle Peterson, MRST, U10, 2:19.80

Saturday, Feb. 13
Boys giant slalom

1. Koy Fruci,  MRST, U14, 1:23.11
2. Owen Platt, MRST, U10, 1:30.43
3. Luke Branson, MRST, U10, 1:36.55
4. Jack Mitchell, MRST, U14, 1:39.28
5. Gunnar Peterson, MRST, U12, 1:44.63
6. Jacob Kolk, MRST, U12, 1:44.63
7. Nick Pickel, MRST, U12, 1:44.69
8. Connor Morgan, MRST, U14, 1:47.34
9. Lars Sorom, MRST, U12, 1:49.99
10. Ashton Fretwell, MRST, U12, 1:50.60
11. Jack Fluegge, MRST, U10, 1:54.62
12. Jackson Fretwell, MRST, U8, 1:57.15
13. Will Kolk, MRST, U10, 1:57.25
14. Ben Fluegge, MRST, U14, 1:57.90
15. Theron Sorom, MRST, U10, 2:00.03
16. Braiden Snyder, MRST, U8, 2:01.32
17. Drew Sherwood, MRST, U10, 12:06.00
18. George Neff, MRST, U12, 2:08.79
19. Luke Fluegge, MRST, U10, 2:11.65
20. Caleb Montoya, MRST, U10, 2:21.69
21. Taggart Rolfs, MRST, U10, 2:21.84
22. Grady Pazona, MRST, U10, 2:22.94

Saturday, Feb. 13
Girls giant slalom

1. Riley Grosdidier, MRST, U14, 1:29.42
2. Hadley Platt, MRST, U12, 1:32.29
3. Tatum Grosdidier, MRST, U12, 1:33.17
4. Eloise Bolles, MRST, U12, 1:34.82
5. Annika Jarmin, MRST, U14, 1:36.13
6. Sasha McCourtie, MRST, U10, 1:42.34
7. Zoey Whiting, MRST, U12, 1:42.70
8. Kristin Jarmin, MRST, U12, 1:44.85
9. Freya Rolfs, MRST, U12, 1:48.45
10. Logan Grosdidier, MRST, U8, 1:48.72
11. Karah Grosdidier, MRST, U10, 1:50.01
12. Kate Grey, MRST, U12, 1:55.21
13. Clairese Snyder, MRST, U10, 2:05.41
14. Jayna Davis, MRST, U10, 2:08.77
15. Teagan Collier, MRST, U10, 2:09.33

Continue Reading No Comments

Lodge Talk

@Missionridge

MRST's Jeffery Webb will be making history at the 2018 Winter Olympics!... fb.me/vtOAZUjr

@Missionridge

Great video on jumping. fb.me/KEfcGLx5

@Missionridge

Good Morning Athletes. fb.me/3hc1y9mRj

@Missionridge

Take note mrst athletes fb.me/19NYdrBrg

Contact Us

MRSEF Office: Directions »
25 N. Wenatchee, Ave. Suite 112
Wenatchee, WA 98801

Phone: (509) 888-2372
Executive Director: ryan@mrst.us

Social: facebook-icon twitter-icon instagram-icon youtube-icon vimeo-icon